• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  6 aylık konut projelerine yüzde 1’lik KDV sürprizi

  01 Ocak 2013 Salı

  ekonomi6 aylık konut projelerine yüzde 1’lik KDV sürprizi

  150 metrekarenin altındaki dairelerin yüzde 1’lik KDV’si bölgenin değerine göre yukarı çekiliyor. Daha önce Haziran 2012 sonrası ruhsat alan konutlar için geçerli olacağı açıklanan bu uygulamada tarih 1 Ocak 2013’e çekildi. Böylece son 6 ayda ruhsat alan yeni projeler de ‘yüksek KDV sisteminden’ etkilenmeyecek

  Maliye, 2013’e hızlı giriyor. Yeni konut alımlarında KDV sistemi değişiyor, bankalardaki mevduatın getirisinden kesilen stopaj oranlarında farklılaştırmaya gidiliyor, damga, harçlar ve bazı vergilerin yeniden değerleme oranının (yüzde 7.8) üzerinde artış planlanıyor. Bakanlar Kurulu’nun yeniden değerleme oranını yarısına kadar artırmaya yetkisi var.

  Maliye Bakanlığı yetkilileri, konut teslimlerindeki KDV’de değişiklik yapacak Bakanlar Kurulu kararının bugün yayımlanmasının planlandığını ve yayımıyla yürürlüğe girecek olan yeni sistemin 1 Ocak 2013’ten sonra alınacak yapı ruhsatlarına uygulanacağını bildirdi. Bu yıl yapılan yasal değişiklikle Bakanlar Kurulu’na inşaatın yapıldığı arsanın veya konutun vergi değeri ve bulunduğu yeri esas alarak konut teslimleri için farklı vergi oranları tespit etme yetkisi verildi. 31 Aralık’a kadar yapı ruhsatı alanların yeni düzenlemeden etkilenmeyecek.

  Daha önce bu tarih 1 Haziran 2012 olarak belirlenmişti. Şimdi burada 6 aylık uzatmaya gidildi. Mevcut sistemde 150 metrekarenin altındaki konutların tesliminde yüzde 1 oranında, 150 metrekare üzeri konutlarda yüzde 18 KDV uygulaması bulunuyor. 1 Ocak 2013 sonrası ruhsat alan konutlarda kademeli olarak yüzde 1’lik oranın yukarı çekilmesi planlanıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, buradaki KDV oranlarını vergi adaletini güçlendirecek şekilde gözden geçirdiklerini söylemişti.

  Ekonomi Servisi

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  Samsung’un durumu kötüye mi gidiyor!

  Son zamanlara kadar telefon pazarında yeriniı güncel tutan Samsung 2014 yılının...

  Çeyrek 1 günde 2 lira arttı!

  Altın, Fed Başkanı Yellen`ın kısa zamanda faiz artırımı olmayacağını işaret etmesinin...

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  Gözler şimdi bu toplantıda

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in faiz artışlarında...

  Samsung Türkiye’ye AR-GE merkezi açtı!

  İstanbul Teknopark’ta kurulan Ar-Ge laboratuvarı ‘SLabs’in, Türkiye’deki araştırma kültürüne önemli katkı...