• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  AK enerji’de düğüm çözüldü

  30 Nisan 2013 Salı

  ekonomiAK enerjide düğüm çözüldü

  Akkök Şirketler Grubu, dört yılda 3 milyar dolarlık yatırım yapacak. CEO Ahmet Dördüncü, “2017 ciro hedefimiz 5 milyar dolar” dedi

  2012′yi yüzde 7′lik büyüme ve 409 milyon dolarlık net kârla kapatan Akkök Şirketler Grubu, bu yıl 565 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor. Şirketin 2012 değerlendirmesi ve gelecek hedeflerini açıklayan CEO Ahmet Dördüncü, krize rağmen başarılı bir yıl geçirerek ciroyu 3.1 milyar dolara ulaştırdıklarını ifade etti. Önümüzdeki dönemde enerji, kimya ve gayrimenkul sektörlerine odaklanacaklarını vurgulayan Dördüncü, “Bu üç sektörde Türkiye’nin ilk 3′üne girmeyi hedefledik. Akkök’ün halka açık beş şirketinin toplam piyasa değeri 2 milyar doları geçti” dedi. Yatırımlara ara vermeden devam edeceklerini anlatan Dördüncü, şöyle konuştu: “Bu yıl için 565 milyon dolarlık yatırım hedefliyoruz. Bu rakam 2017′ye kadar 3 milyar doları bulacak. Hedefimiz ciromuzu 2017′de 5 milyar dolar seviyesine ulaştırmak.” Dördüncü dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi konumunda olan Aksa Akrilik’in karbon elyaf üretmeyi başardığına dikkat çeti. Dördüncü, bu üretimle Türkiye’nin cari açığında önemli yeri olan elyaf ithalatına da önemli katkıda bulunacaklarını söyledi. Geçen yıl Dow Europe Holdings ile yüzde 50 ortaklıkla DowAksa’yı kurduklarını hatırlatan CEO Dördüncü, 2022′ye kadar 40 milyar doları bulması beklenen elyaf kompozit pazarından 1.5 milyar dolarlık pay almayı hedeflediklerini de vurguladı.
  Daha önce gündeme gelen Ak Enerji’nin satışından vazgeçildiğini de aktaran Dördüncü, “Üretim kısmında grubumuzun herhangi bir satış niyeti yok. Geçen yıl 3 yeni hidroelektrik santrali devreye alarak toplam kapasiteyi 745 megavata (MW) ulaştırdık. 2014′te bu rakamı 2 katına çıkaracağız. 2014′te de Egemer devreye girecek” diye konuştu.

  Anahtar Kelimeler
  ,

  İlgili Haberler:

  Milyonları ilgilendiren uyarı

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Isı yalıtımına 2017 yılına kadar teşvik vereceğiz....

  Petrolün düşüşünden Türkiye karlı çıkacak!

  Petrol fiyatları çakıldı, piyasalar sarsıldı ama Türkiye buradan karlı çıkmayı başardı. Brent...

  İhracatı Rusya krizi vurdu

  ANTALYA, Isparta ve Burdur’u içine alan Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin (BAİB)...

  Şimşek: Türkiye’ye ciddi fon akışı başladı

  Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’ye ilişkin yatırımcı algısının giderek olumluya döndüğünü belirterek,...

  Dev zirveden indirim müjdesi!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Lideri Putin ortak açıklama yaptı. Ve...