• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Babam, ayağını yorganından bir metre kısa uzatırdı

  23 Şubat 2015 Pazartesi

  ekonomiBabam, ayağını yorganından bir metre kısa uzatırdı

  Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’un vefatının üzerinden 19 yıl geçti. Çocukları ve torunları tarafından anlatılan Vehbi Koç’un, aile yaşantısına verdiği önem ve israfa karşı takındığı tutum, disiplinli yaşamını özetliyor. Babasının aile içerisinde dahi demokratik tavır sergilediğini ifade eden Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, adil paylaşımın önemini vurguluyor.

  Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, vefatının 19. yıldönümünde çocuklarının ve torunlarının anlattığı hatıralarla anıldı. Bizden Haberler dergisi için yazıya dökülen hatıralarda Vehbi Koç’un aile yaşantısına verdiği önem, disiplinli yaşamı ve israfa karşı takındığı tutum dikkat çekti.

  Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M.Koç yazısında, babası Vehbi Koç’un aile birliğine verdiği önemi anlattı. “Vehbi Koç’un demokratik idare tarzını, çocukları için de uyguladığını söyleyen Koç Holding Şeref Başkanı, “Bizler arasında hiçbir zaman ayrım yapmamıştır. Hatta doğumlarımız bile Ankara Keçiören’deki bağ evimizde aynı ebe hanım ile aynı odada olmuştur. Aynı eğitimleri almışızdır. Annemiz ve babamız, aile kavgalarının, adil olmayan paylaşımdan kaynaklandığını sıklıkla dile getirirlerdi. Cumartesileri katıldığımız yemeklerde, babamız, dağılan aileleri bize misal olarak gösterir, bunlardan alınacak çok dersler olduğunun altını çizerdi. Bizler de, babamızın tavsiye ve nasihatlerini içimize sindirirdik.” dedi. Babasının lüzumsuz masrafa tahammülü olmadığının altını çizen Rahmi Koç, “Bunun sebebi de birçok varlıklı ailenin sıfıra indiğini gördüğündendi. Ayağını, yorganından, bir metre kısa uzatırdı. Yaşam felsefesini özetlerken de bunu vurgulamıştır: ‘En lüks hayatı yaşayabilir, en lüks yerlerde oturabilir, en lüks arabalara binebilirdim. Bunların hiçbirini yapmadım. Çocuklarıma ve iş arkadaşlarıma kötü örnek olmak istemedim. Davranışlarımdan dolayı pişmanlık hissine hiç kapılmadım. Hayata bir daha gelsem, yaptıklarımı aynen tekrarlar ve devam ettiririm.’ İş felsefesi de, ‘Ben alacaklarımı, alamayabilirim fakat borçlarımı, son kuruşuna kadar ödemeliyim’ idi.” ifadelerini kullandı.

  Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel de yazısında, babası Vehbi Koç’un yalnızca iş yaşantısı ile değil, geleneklere bağlılığı, yüksek değer ölçüleri ve düzgün aile yaşantısıyla da kendileri için hep önemli bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Çıkarılan şecerelere göre köklerinin hem anne hem baba tarafından mutasavvıf Hacı Bayram Veli’ye dayandığını aktaran Arsel, “Vehbi Koç ailesi de bu etkiyle, tipik bir Orta Anadolu aile yapısıyla kurulmuştur. Yani ailenin birliği, dirliği, geleneklere bağlılığı, değer yargıları üstünde önemle durulup, gösterişten, israftan sakınan bir aile yapısındadır. Büyüklerimiz fevkalade ölçülü insanlardı. Her şeyin zamanında ve kararınca yapılmasına özen gösterirlerdi.” dedi.

  Dedesinin ismini taşıyan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Vehbi Koç ise topluluğun çalışma gayretini, kurumsallaşmaya verdiği önemi, üstün iş ahlakını ve hep daha iyi olma tutkusunu Vehbi Koç’un izleri olarak görüyor. Vehbi Koç’un insani vasıflarının yanında liderlik vasıflarıyla da örnek teşkil ettiğini anlatan Mustafa V.Koç, “Her zaman için işinin ehli insanları seçiyor, onlarla çalışıyor, her şeyi titizlikle takip ediyor, detaylı bir şekilde raporlama bekliyor ve hangi konunun üzerinde çalışıyorsa en ince detayına kadar bilgi topluyordu.” ifadelerini kullandı. Vehbi Koç’un bakış açısının ruhlarına işlediğini söyleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Vehbi Bey’in geride bıraktığı iş ahlakı ve etik kurallarını uygulamaya devam ettiklerini belirtti.

  Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer M.Koç ise dedesi Vehbi Koç’un vakıf kültürüne verdiği öneme değindi. Ömer Koç, yazısında, “Geçmişte devletin vatandaşlara karşı yerine getirmesi gereken işlere vakıflar yoluyla varlıklı insanlar nasıl katkıda bulundularsa, Batı toplumlarında da devlet bu katkıları teşvik ediyordu. Vehbi Bey de yurtdışına yaptığı seyahatlerde büyük iş sahiplerinin kurdukları vakıfları inceliyor ve atması gereken adımlar yavaş yavaş kafasında şekilleniyordu. Kendisi bu geleneği yeniden canlandırmak istiyordu. 1969 yılında kurulan Türkiye’nin ilk özel vakfı Vehbi Koç Vakfı da işte bu amaç doğrultusunda hayat buldu. Vehbi Koç Vakfı, kuruluşundan itibaren hayırseverlere örnek olup, kâr amacı gütmeden kurduğu kurumlarda önemli ilklere imza attı.” ifadelerini kullandı.

  EKONOMİ SERVİSİ

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  Çeyrek 1 günde 2 lira arttı!

  Altın, Fed Başkanı Yellen`ın kısa zamanda faiz artırımı olmayacağını işaret etmesinin...

  İşte ilk Türk oyunu!

  Türkiye’de oyun sektörüne yeni bir soluk getiren Ingame Group’un en büyük...

  Türkiye ayakkabı’da ünlü markaların üssü oluyor

  Ayakkabı Üretiminde Türkiye Ünlü Markaların Üssü Oluyor Ayakkabı Üretimi,Türkiye Ünlü Markaların Üssü...

  Turhan: Merkez Bankası cesur adımlar atmalı

  Borsa İstanbul Eski Genel Müdürü İbrahim Turhan, Merkez Bankası’nın faiz indirmesi...

  Libya’da 7 milyar dolarlık büyük hüsran

  Libya'daki Tobruk hükümetinin, "Türk şirketlerini ülkeden çıkarma" kararından sonra, Türk müteahhitlerin...