• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Bankaların kalp atışlarını takip edip karar alıyorum

  13 Kasım 2010 Cumartesi

  ekonomiBankaların kalp atışlarını takip edip karar alıyorum
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, yerinde denetime önem verdiğini belirterek, “Sektörde 49 oyuncu yer alıyor.

  Bunların genel müdürleri ve genel müdür yardımcıları ile çay içiyorum. Kalp atışlarını dahi izliyor, onlarla ilgili karar ve tedbirler alıyorum.” dedi. Bilgin, bankaların aktif büyüklüklerinin de 2011′in ilk üç ayı itibarıyla 1 trilyon liralık aktif büyüklük eşiğini aşacağını açıkladı.

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Koç Üniversitesi’nin organize ettiği ‘kriz sonrası yeni finansal düzen’ konferansında BDDK Başkanı Bilgin, ülke ve dünya ekonomisini değerlendirdi. “Bankacılıkta krizin teğet geçtiği iki ülke var. Bunlardan biri Kanada, diğeri de Türkiye’dir.” diyen Bilgin, sektörün durumunu şöyle değerlendirdi: “Bankalarımız likit ve sermaye yeterlilik rasyolarıyla krize gayet iyi girdi, sermaye ve bunu krediye dönüştürecek güç var, bunlar Türkiye’nin avantajı. Aktif büyüklüklerini ilk dokuz ayda 927 milyar TL’ye getiren Türk bankaları 2011 ilk çeyrekte aktiflerde 1 trilyon liralık eşiği aşacak ve bunu hep beraber kutlayacağız. Türk bankaları KOBİ ve büyük firmaları finanse ediyor, buna rağmen tahsili gecikmiş alacakların oranı düştü, bunda istikrar ortamı da etkili oldu.” Batılı muadillerine göre bankaları hâlâ sıktıklarını söyleyen BDDK Başkanı Bilgin, sistemde sert düzenlemeler bulunduğunu kaydetti. Bilgin, “Düzenleme ve denetimin aşırı dozda olması, sert olması ufku karartır. Önemli olan, bu bıçak sırtı dengeyi iyi koordine etmektir. Bankalarımız 2010 yılında 83 milyar lira kredi vermişler. Bu kredilerin önemli bir bölümü reel sektörü finanse etmiş. Biz, Batılı muadillerimizden ayrı olarak bankalarımızı sıkıyoruz ki bu ortamda bankalarımız bu gelişmeyi gösteriyorlar.” şeklinde konuştu.

  2011′in bankaların gerçek resminin çekileceği bir yıl olacağını ifade eden Bilgin, şu uyarıda bulundu: “Benim bankalara en büyük tavsiyem, BDDK başkanı olarak; uzun dönemli performansınıza bakın, kısa dönemli işlere girmeyin ve adale gücünüze göre davranın ki, bugün alınan riskler ileride başka şekillerde karşınıza çıkabilir. Bankaların yol haritalarını bugünden iyi analiz etmeleri lazım, sermaye yeterlilik rasyosu şu anda yüzde 19,3. Rakamları biz de izliyoruz, geçmişte nasıl aldıysak gerekirse yine önlem alırız. Sektör genelinde topluca tedbir almak, iyi işleyen bankaları cezalandırmaktır. Kaynak yapısında vadeyi uzatmak zorundayız. Vergi ve munzam karşılık anlamında uzun vadeli mevduatı teşvik etmeliyiz. Basel 2′ye büyük ölçüde geçtik, kalan tedbirleri önümüzdeki günlerde açıklayacağız, bir yol haritası açıklayacağız. Bankacılığın en önemli sorunu ipotek esaslı kredi mekanizması, bunun da Basel’le değişeceğini temenni ediyoruz. Bankalar nakit akımını esas alan bir sisteme geçmek zorunda. Yeni sistemde global ve lokal düzenleyicilerin gri alanlar bırakmaması lazım. Oyun devam ederken, kurallar başta konulmuşken, siz kaleleri oyunun yarısında değiştirirseniz herhalde bu çok mantıklı veya çok uygun değil.”

  ekonomiBankaların kalp atışlarını takip edip karar alıyorum

  ekonomiBankaların kalp atışlarını takip edip karar alıyorum

  İlgili Haberler:

  TOKİ kampanyasına yoğun ilgi

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip...

  Turhan: Merkez Bankası cesur adımlar atmalı

  Borsa İstanbul Eski Genel Müdürü İbrahim Turhan, Merkez Bankası’nın faiz indirmesi...

  Libya’da 7 milyar dolarlık büyük hüsran

  Libya'daki Tobruk hükümetinin, "Türk şirketlerini ülkeden çıkarma" kararından sonra, Türk müteahhitlerin...

  Trafik sigortasında devrim…

  Yakında Türkiye'ye gelecek 'telematik'le kurallara uyan sürücüler yüzde 30'a kadar daha...

  Babam, ayağını yorganından bir metre kısa uzatırdı

  Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’un vefatının üzerinden 19 yıl geçti. Çocukları...