• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Bayram alışverişinde bunlara dikkat edin

  05 Eylül 2010 Pazar

  ekonomiBayram alışverişinde bunlara dikkat edin	 Ramazan Bayramı hazırlıklarının başladığı ve alışverişin arttığı bir dönemde Türk Standartları Enstitüsü’nden vatandaşlara bir uyarı geldi. Gıda sektöründe üretim yapan 20 bin firmanın sadece bin tanesinin ürünlerine TSE belgesi aldığını ve denetlendiğini söyledi. Enstitü Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, şeker ve çikolata alırken mutlaka TSE belgesine bakılmasını istedi.

  Türk Standartları Enstitüsü (TSE), bayram alışverişinde şeker, çikolata, lokum, kahve ve kolonya alırken dikkat edilmesi gereken unsurlara ilişkin vatandaşları uyardı. Vatandaşların, bu ürünleri alırken TSE markaları olup olmadığına bakmasını isteyen TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, bayramların vazgeçilmezi olan öğütülmüş kahvenin kendine özgü renk, tat ve kokuda, akıcı olmayan toz şeklinde olmaması gerektiğini söyledi.

  Kolonyanın görünüşünün berrak, içinde tortu, bulanıklık, yabancı cisim bulunmamasına dikkat edilmesini isteyen Büyükhelvacıgil, “Çikolatada yağdan kaynaklanan sabunumsu, acımsı, yabancı tat ve koku, yabancı madde bulunmamalı, akide şekeri, parlak görünmeli, yüzeyde ıslanma oluşmamalı, lokumun ise dokusu, elastik yapıda olmalı, parmakla bastırıldıktan sonra eski şeklini alabilmeli, ağızda yumuşak ve kaygan hissedilmeli.” dedi.

  TSE Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Türkiye’de gıda sektöründe üretim yapan yaklaşık 20 bin gıda firması bulunduğunu ifade ederek, enstitünün bu firmalardan bin tanesinin 3 bin 500 ürününe TSE belgesi verdiğini söyledi. Enstitü tarafından gıda sektörüne yönelik hazırlanmış 963 adet Türk Standardı’nın yürürlükte bulunduğunu ifade eden Büyükhelvacıgil, “Makarna, bulgur, yumurta, süt, et, pastırma, meyve ve sebze ürünleri, tereyağı, salça, konserve, fındık, tarhana, tahin helvası, dondurulmuş hamsi, kaşar peyniri, zeytin, marmelat, yoğurt, reçel, dondurma, simit, kahve ve çay, standardı olan gıda ürünlerinden bazıları… İçtiğimiz suyun bile standardı var.” dedi.

  Büyükhelvacıgil, TSE markası için başvuran firmaların ürünlerini, Enstitü bünyesindeki gıda laboratuvarında analizlerden geçirdiklerini, ilgili standarda uygun olup olmadıklarını incelediklerini belirterek, üretim yerlerinde de ürünün teknolojik ve hijyenik şartlarda üretilebilirliğine ilişkin tetkikler yaptıklarını anlattı.

  TSE MARKALI ÜRÜNLERDE ŞİKÂYET MÜMKÜN

  Tüketicilerin gıda maddeleri alırken dikkat edecekleri en önemli hususun, ambalaj üzerinde TSE markasının bulunması olduğunu dile getiren Büyükhelvacıgil, “Vatandaşlarımız alışveriş yaparken öncelikle satın aldıkları gıda maddelerinin standarda uygun olup olmadığına bakmalı. Çünkü TSE markası bulunan ürünler Türk Standartları Enstitüsü’nün garantisi altındadır ve ürünle ilgili karşılaşılan herhangi bir şikâyet durumunda Enstitü’müze başvurması halinde üretici firma ile irtibata geçilerek söz konusu şikâyetler değerlendirmeye alınmaktadır.” şeklinde konuştu.

  TSE’nin gıda güvenliği alanındaki sertifikalandırma çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükhelvacıgil, “Gıdanın tarladan başlayarak dağıtım aşaması dahil sağlıklı ve güvenli üretim için gerekli yönetim sistemine” sahip olduğunu gösteren Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi (TS EN ISO 22000) belgesinin önemine vurgu yaptı. Büyükhelvacıgil, bu güvenlik sisteminin, “Bir gıda zincirinde hammadde temininden başlayarak, gıda hazırlama, işleme, üretim, ambalajlama, depolama ve nakliye gibi her aşamayı kapsadığını” belirterek, TS EN ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında 416 firmanın belgelendirildiğini söyledi.

  Kalitenin bir maliyeti bulunduğunu, ancak kalitesizliğin maliyetinin daha yüksek olduğunu ifade eden Büyükhelvacıgil, “Tüketicilerimiz alışveriş yaparken can güvenliklerinin korunması için uygun olmayan şartlarda üretilmiş, düşük kaliteli, çok ucuza satılan merdivenaltı ürünleri tercih etmemeli.” dedi. ANKARA AA

  ‘Çin şekerine Türk ambalajı giydiriyorlar’

  Ramazan Bayramı alışverişlerinin arttığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, alışverişlerde vatandaşların seçici olmasını istedi. Çin’den gelen malların markalarının değiştirilerek satışa sunulduğuna işaret eden Palandöken, merdivenaltında satılan bayram şekeri, tatlılar ve unlu gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  Palandöken, tüketicileri sağlıklarını ön planda tutarak, bilmediği yerlerden, merdivenaltlarında üretilen sağlıksız gıdaları almamaları konusunda uyardı. Sağlıksız ürünlerin kontrolünde yerel yönetimlere büyük görev düştüğünü belirten Palandöken, “Denetim sırasında satış yapanların esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Oda kaydı olmayanlar kayıt dışı çalışanlardır.

  Denetimler sayesinde kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkârın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmektedir.” dedi. Palandöken, haksız rekabete karşı olduklarına, bu nedenle vatandaşın dükkânlarda bile üretim izni olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğine dikkati çekti.

  İlgili Haberler:

  Samsung’un durumu kötüye mi gidiyor!

  Son zamanlara kadar telefon pazarında yeriniı güncel tutan Samsung 2014 yılının...

  Gözler şimdi bu toplantıda

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in faiz artışlarında...

  Otokoç Budget markası ile Macaristan’da

  Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, Budget...

  IMF’den kadın istihdamı uyarısı

  Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, dünyada ülkelerin yüzde 90’ında kadınları...

  Türkçeye uygun E klavye geliştirildi

  'Q mu F mi' tartışmasına yeni bir klavye dahil oldu. Boğaziçi Üniversitesi...