• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Cari açığa karşı Merkez’den bankalara acı reçete

  18 Aralık 2010 Cumartesi

  ekonomiCari açığa karşı Merkezden bankalara acı reçete
  Sıcak para girişini frenlemek amacıyla önceki gün faizi 6,50′ye çeken Merkez Bankası, bankacılık sektörünün merakla beklediği yeni zorunlu karşılık oranlarını da açıkladı. Yüzde 6 olan Türk Lirası zorunlu karşılık oranı, mevduatların vade yapısına göre farklılaştırıldı. Zorunlu karşılık oranı 1 aya kadar vadeli mevduatlarda yüzde 8; 3 ve 6 ay vadeli mevduatlarda ise yüzde 7 olarak uygulanacak.

  Merkez Bankası, 10 gün içinde art arda verdiği politika değişiklik sinyallerine paralel sıcak para girişini caydırmak ve uzun vadeli fonlamayı artırarak cari açığı azaltacak önlemlerini sürdürüyor. Bu kapsamda önceki gün politika faizi 50 baz düşürerek yüzde 6,50′ye çekilirken, zorunlu karşılık oranları vadelere göre farklılaştırıldı. Yüzde 6 olan Türk Lirası zorunlu karşılık oranı, vadesiz, ihbarlı mevduatlar, özel cari hesaplar, 1 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve mevduat/katılım fonu dışındaki diğer yükümlülüklerde yüzde 8 olarak belirlendi. 3 ve 6 aya kadar vadeli mevduatlar katılma hesaplarında yüzde 7 oldu.

  Merkez Bankası yetkilileri, son dönemde yaptığı değerlendirmelerde, dünya merkez bankalarının aldığı genişleme kararının Türkiye için yoğun kısa vadeli sermaye girişi ve artan cari açık riskini artırdığına işaret etti. Merkez Bankası, geçen yılın ekim ayında 332 milyon dolar olan cari açığın bu yılın ekim ayında 3,68 milyar dolar, ocak-ekim döneminde ise 35,72 milyar dolar olduğunu açıkladı. Cari açığın yıl sonunda 44 milyar doları aşması bekleniyor. Orta Vadeli Program’da cari açık, bu yıl için 39,3 milyar dolar olarak öngörülmüştü. Bu senaryoyu önceki günkü toplantısında ele alan Para Politikası Kurulu, politika faiz oranını yüzde 7′den yüzde 6,5′e düşürdü. Kurul, gecelik borçlanma faizini yüzde 1,75′ten yüzde 1,50′ye düşürürken, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 8,75′ten yüzde 9′a yükselterek aradaki farkı daha da açtı. Merkez Bankası, gecelik borçlanma ve borç verme faizleri arasındaki makası açarak, Türk Lirası piyasası işlemlerinde vadelerin uzamasını ve bankaların Merkez Bankası yerine birbirleriyle işlem yapmasını teşvik etmeyi amaçlıyor.

  Para Politikası Kurulu, açıklamasında daha düşük bir politika faizi, daha geniş bir faiz koridoru ve daha yüksek zorunlu karşılık oranlarının uygun bir bileşim olacağı değerlendirmesinde bulunularak şöyle denildi: “Ayrıca finansal istikrarı desteklemek amacıyla TL cinsinden mevduatın vadesinin uzamasını teşvik edecek şekilde zorunlu karşılık oranlarının farklılaştırılmasının ve daha önce zorunlu karşılığa tabi olmayan bazı yükümlülük kalemlerinin bu kapsamına alınmasının faydalı olacağı değerlendirilmiştir. Kurul, bu düzenlemelerin parasal şartlar üzerindeki net etkisinin genişletici yönde olmayacağını değerlendirmiştir. Alınan kararların fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki etkileri yakından izlenecek, gerektiğinde ilave tedbirler devreye sokulacaktır.” Karşılıklar 1 yıla kadar vadeli mevduatlar katılma hesaplarında yüzde 6, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar katılma hesapları ile birikimli mevduatlar katılma hesaplarında yüzde 5 olarak belirlendi. Değişikliklerin bankacılık sisteminde kaynakların vadesinin uzatılması yoluyla vade uyumsuzluğunun azaltılmasına, finansal istikrara katkı sağlaması hedefleniyor. Uygulamanın etkinliğini sağlamak için vadesiz mevduat faiz oranının yıllık yüzde 0,25′i geçemeyeceğine dair bir düzenleme yapıldı. Ayrıca bankaların Merkez Bankası’yla ve birbirleriyle gerçekleştirdikleri repo işlemlerinden sağlanan fonlar dışında kalan tüm repo işlemlerinden sağladıkları fonlar da zorunlu karşılığa tabi tutularak zorunlu karşılık tabanı genişletildi. Yapılan değişikliklerle birlikte, mevcut verilere göre piyasa likiditesi yaklaşık 7,6 milyar Türk Lirası ve 200 milyon dolar azaltılacak.

  İHRACATÇILAR MERKEZ’İN KARARINDAN MEMNUN

  Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve mevduat munzam oranlarının artırılması kararı, ihracatçılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, sıcak paranın ülke ekonomisine yaptığı tahribatı engellemek için faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini TİM olarak daha önce de ifade ettiklerini belirterek, “2011 yılının mart ayına kadar politika faizlerin yüzde 5 seviyelerine çekilmesinin mümkün olabileceğini öngörüyoruz.” dedi.

  İlgili Haberler:

  Sony’nin 2K ekranlı tableti: Xperia Z4 Tablet

  Xperia Z4 Tablet'te 2K ekran kullanılacağı onaylandı Sony'nin Dünya Mobil Kongresi'nde üst...

  Merkez faiz indirdi

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler doğrultusunda 0.25 puan...

  Yeni 20 euroluk banknot tanıtldı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bugün tanıtılan yeni 20...

  Türkçeye uygun E klavye geliştirildi

  'Q mu F mi' tartışmasına yeni bir klavye dahil oldu. Boğaziçi Üniversitesi...

  Apple’dan Avrupa’ya büyük yatırım

  Apple İrlanda ve Danimarka'da iki yeni veri merkezi inşaa ediyor Apple, Avrupa’da...