• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  “Her kablo aynı değildir”

  05 Aralık 2012 Çarşamba

  ekonomi“Her kablo aynı değildir”

  Son yıllarda çok katlı yapılaşma ve enerji tüketiminde yaşanan artışın yanı sıra, İstanbul İtfaiyesi’nin açıkladığı rakamlar, İstanbul’da 2011 yılında meydana gelen yangınların %18’inin elektrik kontağından çıktığını gösteriyor.

  Yapılan testler, elektrik tesisatlarında kullanılan bazı kabloların standartların altında kaldığını ve kablolar arasında çok büyük farklılıklar olduğunu gözler önüne seriyor. Daha güvenli ve daha verimli bir dünyada yaşanması gerektiğine olan inançla Prysmian Group Türkiye, Türk kablo sektörünü bilgilendirmek amacıyla “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir” mesajı ile yeni bir girişim başlatıyor. Prysmian Group Türkiye, başlattığı bu girişim kapsamında geliştirdiği “Prysmian Performans Testi” (PPT) ile Türk kablo sektöründe yeni bir “ilk”i gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

  1879 yılında kurulan ve bugün enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri olan Prysmian Group, bugüne kadar alanında “ilk” olan birçok projeye imza attı. Prysmian Group, 1886 yılında Kızıldeniz’e telgraf hattı döşenmesi, 1925 yılında İtalya’nın telgraf kabloları ile Amerika’ya bağlanması, 1950 yılında yine İtalya’nın denizaltı telefon kabloları ile Brezilya’ya bağlanması gibi alanında ilk ve dünya çapında çok özel projeler gerçekleştirdi. Bu süreç, Türkiye’de de ilk 35 kV enerji kablosu üretimi, ilk 3600 çift haberleşme kablosu üretimi, ilk fiber optik kablo üretimi, ilk yangına karşı güvenli kablo (Afumex®) üretimi gibi çalışmalar ile devam etti.

  2011 yılında gerçekleşen Prysmian-Draka birleşmesi sonrasında oluşan Prysmian Group, tüm dünyada 17 Ar-Ge merkezi ve 68 milyon Euro’luk 2011 yılı Ar-Ge bütçesi ile; güvenli, yüksek performanslı ve ekonomik çözümler sunan yenilikçi ürünler yaratma konusunda da öncülüğünü sürdürüyor.

  Hızla ilerleyen sanayileşme ve kentleşme ortamında, enerji tüketimi son 10 yıl içerisinde %92 arttı. Uzmanlar önümüzdeki dönemde de artışın devam edeceğini öngörüyor. Yine son yıllara baktığımızda çok katlı dikey yapılaşma da hızla gelişti ve 2007-2011 yılları arasında bu tarz binaların sayısındaki artış ise %30’a ulaştı. Ayrıca her gün bir yenisi yapılan alışveriş merkezleri, hastaneler ve sinemalar ile insanların yoğun olduğu yerlerin sayısı da giderek artıyor ve bu da binalardaki can ve mal güvenliği riskinin artmasına neden oluyor. İnsanların can ve mal güvenliğine yönelik en önemli risklerden biri olan yangın ile ilgili istatistiklere bakıldığında, 2011 yılında İstanbul’da 26.444 adet yangının meydana geldiği ve bu rakamın 2010 yılına göre %32 artış gösterdiği görülüyor. Bu yangınların 4.771 adedinin, %18’inin, elektrik kontağından çıktığı tespit edildi.

  Prysmian Group Türkiye, elektrik tesisatı uygulamalarında kullanılan kabloların öneminin ve elektrik müteahhitlerinin üzerine düşen sorumlulukların her geçen gün giderek arttığının bilinci ile, farklı ürün gruplarında ve markalarda kablolar üzerinde 2.645 test yaptı. Test sonuçlarına bakıldığında, Türk kablo sektöründeki bazı kabloların ölçüm, performans ve güvenlik açısından standartların altında kaldığı ve kablolar arasında çok büyük farklılıklar olduğu gözlemlendi.

  Her ne kadar kablolar, ortalamada, toplam inşaat maliyetinin %1’den azını oluştursa da, doğru kabloyu seçerek her zaman elle tutulur farklar yaratmak mümkün. Prysmian Group Türkiye, daha güvenli ve daha verimli bir dünyada yaşanması gerektiğine olan inançla “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir” mesajı ile Türk kablo sektörünü bilgilendirmek amacıyla yeni bir girişim başlattı. Bu çerçevede hazırlanan projenin iki ana odağı bulunuyor: Her kablonun aynı olmadığı bilincinin artırılması ve kullanıcıların, kablo çözümü ve markası seçerken mutlaka güvenli, yüksek performanslı ve aynı zamanda son maliyette avantaj sağlayacak ürünü seçmeye dikkat etmeleri.

  Prysmian Group Türkiye, başlattığı “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir” girişimi kapsamında, Mudanya’daki fabrikasında yer alan Ar-Ge merkezinde geliştirdiği “Prysmian Performans Testi” (PPT) ile Türk kablo sektöründe yeni bir “ilk”i gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor. Konuyu değerlendiren Prysmian Group Türkiye CEO’su Hans Hoegstedt “Bu sene başında Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz sloganıyla bir girişim başlattık. Bugün, ‘Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir’ sloganıyla hayata geçirdiğimiz Prysmian Performans Testi ile aynı girişim kapsamında; güvenli, yüksek performanslı ve verimli enerji ve telekomünikasyon kablo çözümlerinin gelişmesine öncülük etmeye devam ediyoruz” dedi. PPT sonuçlarına göre, Prysmian Group kablo çözümleri, güvenlik ve performans kriterlerine ek olarak, hız kazandıran montaj kolaylıkları sayesinde işçilik maliyetinde %50’ye*, toplam kablo tutarında ise %12’ye* varan avantaj sağlıyor.

  Doğru kablo seçimi; güvenlik, performans ve ekonomik avantaj olmak üzere üç temel başlık altında çok önemli avantajları beraberinde getiriyor.

  GÜVENLİK: Kabloların yaşam döngüsü boyunca sağlamak zorunda olduğu iletim fonksiyonu; kullanılan malzemelerin kalitesi, kablo tasarımı ve üretim teknolojileri ile birebir ilişkilidir. Kullanım amacına göre doğru seçilmemiş veya standartların dışında üretilmiş bir kablo, kısa bir süre içerisinde fonksiyonunu yitirebileceği gibi, elektrik kaçaklarına ve hatta yangına yol açabilir. Bu çerçevede kablolar kullanıldıkları projelerin değerini ve güvenliğini artıran temel unsurlardan biridir.

  YANGIN PERFORMANSI: Kabloların alev geciktiricilik özelliği, yangın anında, alevin kablo boyunca etrafa yayılmasını minimum düzeyde tutar. Kablonun zehirli gaz çıkarmaması, düşük duman yoğunluğu ile görüş mesafesinin artırılması bina tahliye işlemlerinin kolaylaştırılmasını sağlar. Tüm bunlara ek olarak, yangın esnasında yangın ihbar alarmı, acil çıkış aydınlatması, havalandırma fanı, yangın su pompası, yangın asansörü gibi sistemlerde kullanılan kabloların işlevini devam ettirmesi hayat kurtarır. Araştırmalara göre, yangında ölümlerin başlıca nedeni (%70), malzemelerin yanması sonucu ortaya çıkan duman ve gazlardır. Yangın ve duman yayılımının ölümcül etkileri ile ilgili bilinen en iyi örnek, 1996 yılında Düsseldorf Havalimanı’nda 17 kişinin ölümü ile sonuçlanan yangın faciasıdır. Kablo kanallarında bulunan elektrik kablolarının yanması sonucu, yolcular ölümcül zehirli dumana maruz kalmıştır. Dolayısıyla, yangın anında can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla performansı yüksek kablolar tercih edilmelidir.

  EKONOMİK AVANTAJ: Kablolarda yapım standartlarına uygunluk ve yangın anında sağladığı yüksek performansın yanı sıra, montaj kolaylığı da önemlidir. Kablolar montaj esnasında, uygulayıcıya işgücü ve zaman avantajı yaratarak verimlilik sağlayabilir. Kablo işçiliğinde, kılıfın damarlardan rahatça sıyrılması, damarların üzerinde dolgu kalmaması ve kablonun tesisat borularının içerisinden kolaylıkla çekilmesi işçilik verimliliğini artırır.

  Daha fazla bilgi için: www.prysmianperformanstesti.com

  *Bağımsız kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlara istinaden hesaplanmıştır.

  Prysmian Group Türkiye Hakkında

  Merkezi 1964 yılından bu yana, Mudanya’da (Bursa) yer alan Prysmian Group Türkiye bünyesinde, bugün yaklaşık 550 kişi çalışmaktadır. Prysmian Group Türkiye’nin ürün yelpazesi kapsamında 220 kV’a kadar olan tüm enerji kabloları, 3.600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları ile fiber optik kabloları bulunmaktadır. Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olan ve 2011 yılında toplam yaklaşık  687 milyon TL olan cirosunun %35’ini ihraç eden Prysmian Group Türkiye, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmian.com.tr

  Prysmian Group Hakkında

  Prysmian Group, enerji ve telekomünikasyon kabloları endüstrisinde, 2011 yılında 8 milyar Euro’ya yakın satışları, 22.000 çalışanı, 50 ülkede faaliyet gösteren 97 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine; teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir. Prysmian Group, ürün yelpazesi kapsamında; enerji iletimi ve dağıtımı için yeraltı ve denizaltı kablo ve sistemleri; çeşitli endüstriyel sektörlerdeki uygulamalar için özel kablolar; video, bilgi ve ses iletimi için optik fiber ve kablolar ve bakır telekom kabloları bulunmaktadır. Prysmian Group’un temel rekabet güçleri arasında, yenilikçi ürün ve üretim süreçleri ve sahip olduğu geniş coğrafi alanı ile müşteri memnuniyetine ve müşteri hizmetlerine verdiği önem yer almaktadır. Prysmian Group, Milan Blue Chip borsasında işlem görmektedir. Daha fazla bilgi için: www.prysmian.com ve www.prysmiangroup.com

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  MB’nın faiz indirimine iş dünyasından yanıt!

  İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi. Genel görüş indirimin...

  Gözler şimdi bu toplantıda

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in faiz artışlarında...

  Samsung Türkiye’ye AR-GE merkezi açtı!

  İstanbul Teknopark’ta kurulan Ar-Ge laboratuvarı ‘SLabs’in, Türkiye’deki araştırma kültürüne önemli katkı...

  Merkez faiz indirdi

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler doğrultusunda 0.25 puan...

  IMF’den kadın istihdamı uyarısı

  Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, dünyada ülkelerin yüzde 90’ında kadınları...