• BIST 100
  % +0.36

  77.775

 • USD
  % -0.02

  2.23

 • EURO
  % -0.31

  2.87

 • ALTIN
  % -0.25

  87.61

 • geri
  ileri

  “Hurda” araçlar trafikten çekiliyor

  24 Haziran 2009 Çarşamba

  ekonomiHurda araçlar trafikten çekiliyorTrafikten çekilmeleri halinde motorlu taşıt vergisi borçları affedilen ve ortalama 6 bin TL ödeme yapılan 30 yaş üstü araç sayısı, bin 348′e ulaştı.

  Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, ekonomik ve teknik ömrünü doldurmuş 30 yaş üstü ticari araçların trafikten çekilmelerine ilişkin uygulama hakkında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKEK) Kırıkkale’deki Hurda Müdürlüğünde basın mensuplarına bilgi verdi.

  Araçların hurdaya ayrılma sürecini anlatan Aydın, yaklaşık 3 ay önce yürürlüğe giren uygulama kapsamında, hurdaya ayrılan taşıt sayısının 1348 olduğunu bildirdi.

  Kırıkkale, İzmit-Seymen ve İzmir-Ailağa hurda müdürlüklerinde açılan geçici trafik tescil bürolarında resmi işlemlerin gerçekleştirildiğini, ardından hurda araçların parçalandığını belirten Aydın, 1979 model ve öncesi yıllara ait araçların MKEK’e teslimi halinde motorlu taşıtlar vergisi borçlarının affedildiğini ve ortalama 6 bin TL ödeme yapıldığını belirtti.

  Kara Ulaştırması Genel Müdürü Aydın, uygulamanın can ve mal güvenliği ile trafik güvenliğinin artırılması, enerji tasarrufu sağlanması, çevre kirliliğinin azaltılması ve ekonomik canlılık oluşturulması amacı taşıdığını vurguladı.

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  Şoförsüz otomobilin satış tarihi belli oldu

  ABD’nin ünlü lüks araç markası Cadillac, 2016 yılında satışa sunacakları modellerde...

  ABD’de bir ‘tek’ onu geri çağırdılar!..

  Amerika’da bir defada yüzbinlerce otomobilin geri çağırılmasını isteyen Trafik Güvenliği Dairesi,...

  AMB’den sürpriz faiz indirimi

  Avrupa Merkez Bankası, krizdeki Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için faizi rekor...

  2 saatte 10 bin kilometre katedecek

  Çinli bilim insanları, ses hızına erişebilen bir denizaltı yaparak ulaşım, taşıma...

  TÜBİTAK’tan otomotiv sektörüne destek

  TÜBİTAK, otomotiv alanında çalışmalarını sürdürüyor. Otomotiv alanında milli teknolojilerin geliştirilmesi için çalışmalarını...