• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  İnternet hızı 4G teknolojisi ile 20 kat artacak

  02 Aralık 2013 Pazartesi

  ekonomiİnternet hızı 4G teknolojisi ile 20 kat artacak

  Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 4G lisanslarının verilmesiyle konutlarda internet hızının 1000 Mbps’ye kadar çıkabileceğini belirterek, internetin şimdikinden 20 kat daha hızlı hale geleceğini söyledi.

  Telekomünikasyon dünyasında son günlerin popüler gündemi 4G’ye yönelik bir çıkış da, önde gelen internet servis sağlayıcılarından Superonline Genel Müdürü Murat Erkan’dan geldi. Erkan, önümüzdeki yıldan itibaren 4G lisanslarının verilmeye başlanacağını ve 4G teknolojisi ile Türkiye’de internet hızının 20 kat artacağını vurguladı.

  Hedef 1000 MBPS

  GSM operatörleri arasında son dönemde 4G polemiği yaşanıyor. Vodafone Türkiye Genel Müdürü Gökhan Öğüt, Türkiye’nin henüz 4G’ye hazır olmadığını açıklamıştı. Turkcell ise buna Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirdiği 4G hız testi ile cevap vermiş ve 300 Mbps internet hızına ulaşmıştı. Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise 4G meselesini bir adım daha ileri götürerek, şunları söyledi:

  “4G lisanslarının verilmesiyle 900 Mbps hızı son kullanıcıya ulaştırmak ve mobilde de kullandırmak için altyapımızı hazırlıyoruz. Bu da şu ankine göre en az 20 kat daha hızlı internet anlamına geliyor. Konutlarda ise 1000 Mbpsy’e kadar çıkacağız. Video indirme ve download uygulamalarında ise 750 Mbps hıza ulaşılacak” dedi.

  2 milyar lira yatırım

  2008 yılında Turkcell tarafından satın alınan Superonline, son 5 yıldır yatırım hamlesi başlattı. Turkcell’in, 5 yılda internet altyapısına 2 milyar lira yatırdığını belirten Erkan, şöyle devam etti: “32 bin km fiber optik altyapı kurduk. 75 şehrimize ulaştık. Bizim fiber altyapımız diğer şirketler için de kullanılabilir olacak. 5 yıldaki en önemli yatırım fiber altyapı yatırımdır.”

  Türkiye’de 4G için yeterli altyapı olduğunu ifade eden Erkan, TTNET ve Superonline gibi iki ana oyuncunun ulaştığı fiber altyapısının 180 bin kilometreye ulaştığını hatırlattı. Turkcell’in farkının bunu evlere kadar götürmesi olduğunu vurgulayan Erkan, fiber abone sayısında 520 bin ev ve işyerine ulaştıklarını söyledi. Türkiye’deki toplam fiber abone sayısı ise 860 bin civarında.

  Yeni ekonomiyi şekillendirecek

  Murat Erkan, 4G’nin ekonomi üzerinde de önemli etkileri olacağını düşünüyor. Yeni ekonominin buna göre şekilleneceği tespitini yapan Erkan, “Eğitim, turizm, tarım, ulaştırma, finans gibi sektörleri doğrudan etkileyecek. Şirketler bu teknolojiyi operatörlerin desteği ile işlerini geliştirmek ve verimi artırmak için kullanacak. Hatta trafik sorunun çözümü bile bana göre bu teknolojide” dedi.

  Avrupa’dan çok daha hızlı

  Avrupa’da halen kullanılan 4G’nin Türkiye’deki 3G’ye yakın hızda olduğunu belirten Murat Erkan, burada kurulacak 4G’nin Avrupa’dan çok daha hızlı olacağını vurguladı. Erkan halen 4G’de en fazla yatırımı yapan ülkelerin Japonya, Güney Kore ve ABD olduğunu da söyledi.

  Kaynak: Bugün

  Anahtar Kelimeler
  , , ,

  İlgili Haberler:

  Türkçeye uygun E klavye geliştirildi

  'Q mu F mi' tartışmasına yeni bir klavye dahil oldu. Boğaziçi Üniversitesi...

  30 milyon şarkı Vodafone’la cepte!

  Vodafone Türkiye, online müzik platformu Spotify’la iş birliği yaptığını açıkladı. Bu...

  İnternet kullanıcılarına müjde !

  BTK, mobil internette tüketici lehine bir düzenleme yapıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim...

  Libya’dan Türk şirketlerine şok karar

  Libya'daki Tobruk Hükümeti ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı...

  2000′den sonra emekli olana zam

  2000'den sonra emekli olan milyonlarca kişinin maaşına 355 TL'ye varan zam...