• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Mirasta yeni dönem başlıyor

  17 Haziran 2013 Pazartesi

  ekonomiMirasta yeni dönem başlıyor

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesi için hazırlanan Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Medeni Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı, Tarım Komisyonu’nda görüşülecek.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önlenmesi için hazırlanan ve Meclis’e sevk edilen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ile Medeni Kanunu’nda değişiklik öngören tasarının 20 Haziran 2013 Perşembe günü Tarım Komisyonu’nda görüşüleceği bildirildi. Komisyon toplantısına katılacak olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in düzenlemeyle ilgili Tarım Komisyonu üyelerine bilgi vereceği ifade edildi.

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’ndan geçen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı ve Medeni Kanun’da değişiklik öngören tasarı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Yapılacak miras konusunda yeni düzenlemeler getiriyor. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan sistem, bundan böyle ülkemizde de miras düzenlemesinde yer alacak. Tarımsal arazi ve işletmeler, bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak asgari büyüklüklerin altında bölünemeyecek. Mirasçılara vefatın ardından kendi aralarında anlaşmaya varabilmeleri için 1 yıllık süre tanınıyor. Anlaşmaya varılamaması durumunda işletmenin kullanıcısını mahkeme belirleyecek. Mirasçılardan istekli olmaması halinde işletmenin tamamı satılabilecek. Arazi sahibinin vefatı halinde mirasçılar devir işlemini en geç 2 yıl içinde tamamlayacaklar. Devir işlemlerinden damga vergisi, harç ve diğer masraflar alınmayacak.

  Mirasçılar, arazilerin işletmesini bir kişiye verebilecekleri gibi şirket vasıtasıyla da işletebilecekler. Mirası devralanlar istekleri halinde kredi de kullanabilecekler. Düzenlemeyle, tarlalarda 20 dönüm, dikili arazilerde 5 dönüm, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dönümün altında bölünme olmayacak.

  Mirasçılara devri yapılan arazilerin tarım dışı kullanımlarında meydana gelebilecek değer artışları diğer hissedarlara kullanıcı tarafından eşit olarak ödenecek. Mirasçıların anlaşmazlığı halinde satış işleminde öncelik sınırdaş tarım arazisi sahibine verilecek. Kanun yürürlüğe girmeden önce açılan davalarda eski hükümler uygulanacak.

  Anahtar Kelimeler
  ,

  İlgili Haberler:

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  Sony’nin 2K ekranlı tableti: Xperia Z4 Tablet

  Xperia Z4 Tablet'te 2K ekran kullanılacağı onaylandı Sony'nin Dünya Mobil Kongresi'nde üst...

  Otokoç Budget markası ile Macaristan’da

  Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, Budget...

  Yeni 20 euroluk banknot tanıtldı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bugün tanıtılan yeni 20...

  IMF’den kadın istihdamı uyarısı

  Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, dünyada ülkelerin yüzde 90’ında kadınları...