• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Otokoç Budget markası ile Macaristan’da

  25 Şubat 2015 Çarşamba

  ekonomiOtokoç Budget markası ile Macaristan’da

  Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, Budget markasıyla Macaristan’da kiralama işine giriyor. Geçen yılı 3.9 milyar lira ciroyla kapatan şirketin bu yılki hedefi 4.4 milyar TL

  Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, bu yıl otomotiv pazarının yüzde 10-11 civarında büyüyerek 900 binli seviyelere yaklaşacağını düşündüklerini, kendilerinin de cirolarını artıracaklarını belirtti. Geçen yıl Otokoç Otomotiv olarak 62 bin 300 yeni araç sattıklarını hatırlatan Özdemir, “Otokoç, Ford toplam satışlarından yüzde 33’lük pay aldı. Volvo’daysa araçların neredeyse yarısını biz sattık. Ford Trucks’da da yüzde 20’lik bir penetrasyon aldık. Toplam pazardan neredeyse yüzde 8 civarında bir pay aldık” dedi.

  Filoda büyüme sürer

  Özdemir, 2015’te 70 bin yeni ve 24 bin adet de 2. el araç satışını hedeflediklerini kaydetti.Özdemir, araç kiralama sektörünün büyümesini sürdürdüğüne dikkat çekerek, “Uzun süreli araç kiralama pazarı son 5 yılda 105 binlerden 235 bine geldi. Bu da yıllık ortalama yüzde 18 büyüme demek. Bunun bir süre daha devam edeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

  Otokoç’un temsil ettiği Avis ve Budget markalarının sektörde ilk iki sırayı aldığını kaydeden Özdemir, geçen yıl Avis’in cirosunun yüzde 26, Budget’ın ise yüzde 36 arttığını belirtti. Geçen yıl Kazakistan’da araç kiralama operasyonuna başladıklarını, şu anda Türkiye dahil 4 ülkede 129 ofisle hizmet verdiklerini anlatan Özdemir, “Yurt dışı araç parkımız 1.500’ü geçti. Otokoç Otomotiv’in ilk Avrupa yatırımını, Budget markamızla Macaristan’da hayata geçirmeye hazırlanıyoruz” diye konuştu.

  Avis ve Budget markalarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici de, saatlik araç kiralama markası Zipcar ile ilgili anlaşmanın tamamlandığını söylerken, “Zipcar aslında dünya için yeni bir oluşum. Toplam araç parkı şu an 12 bin civarında. Dünyada ilk lisansiye ülkesi Türkiye. İlk yılda Zipcar olarak lider araç kiralama firması olacağız” dedi.

  EKONOMİ SERVİSİ

  Anahtar Kelimeler
  , , , ,

  İlgili Haberler:

  Türkiye ayakkabı’da ünlü markaların üssü oluyor

  Ayakkabı Üretiminde Türkiye Ünlü Markaların Üssü Oluyor Ayakkabı Üretimi,Türkiye Ünlü Markaların Üssü...

  Yerli oto, elektrik motorlu olmalı

  Türkiye, yerli oto üretimi için babayiğit arayışında. Daha önceki bakanlar ülkenin...

  İşte Apple’ın yeni bombası!

  Apple sanal gerçeklik (VR) dünyasına giriyor. Şirketin yaptığı bir patent başvurusunda...

  İhbar edene parça başına 1 dolar!

  ‘Türkiye’de taklit pazarının büyüklüğü 20 milyar dolara ulaştı. Piyasada ciddi bir...

  Alfemo, S.Arabistan’da üç mağaza birden açtı

  Mobilya şirketi Alfemo, dünya pazarında hızla büyümesini sürdürüyor. Şirket son olarak...