• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Socar’dan Aliağa’ya dev yatırım

  29 Kasım 2013 Cuma

  ekonomiSocardan Aliağaya dev yatırım

  SOCAR’ın İzmir’in Aliağa İlçesi’ndeki rafineri yatırımında kullanılmak üzere Azerbaycan’dan Türkiye’ye 475 milyon dolar transfer edildi. Bu transferin şimdiye kadar Türkiye’ye bir kerede gelen en büyük doğrudan yatırım harcaması olduğu bildirildi.

  Konuyla ilgili değerlendirme yapan Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, entegrasyon hedefi kapsamında yapılacak 9 milyar dolarlık yatırım portföyünün en önemli halkasının STAR Rafinerisi olduğuna dikkati çekip, “Bugüne kadar rafineri yatırımımız için 350 milyon dolar harcama yaptık ve bu tutarın tamamını öz kaynaklarımız ile karşıladık” dedi. Yavuz, şöyle devam etti:

  “Yatırımımızın toplam maliyeti yaklaşık 5.5 milyar dolar olacak ve bu rakamın yaklaşık 1.9 milyar doları öz kaynak olarak harcanacak. Kalan kısmı ise proje finansmanı olarak kredilendirilecek. Proje finansmanı için sürdürdüğümüz görüşmeler çerçevesinde sermayemizi 1.9 milyar dolar olarak belirledik ve bu kapsamda sermaye artırım işlemimizi bu transfer ile birlikte hayata geçiriyoruz. Ödenmiş sermayemizin yüzde 50′lik kısmının fiilen harcanmasını müteakip, dış kaynak kullanımına da başlayacağız. Bu kapsamda bugün itibarıyla harcanmış olan 350 milyon dolara ilave olarak harcanmak üzere 475 milyon dolar daha transfer gerçekleştirildi. Bu transfer, ülkemizde şimdiye kadar doğrudan yatırım amacıyla bir kerede gelen en büyük hacimli para transferidir.”

  Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP) Projesi’nin de dahil olduğu toplam 18 milyar dolarlık yatırım portföyü ile SOCAR’ın, Türk ekonomi tarihinin en büyük doğrudan yatırımcısı olduğunu belirten Kenan Yavuz, bu yatırımların hem büyüklük hem de Türk ekonomisine etkileri bakımından çok derin anlamlar ifade ettiğini vurguladı. Bu yatırım portföyünün tamamlanması ile Türk ekonomisinin yıllık cari açığını 5 milyar dolar aşağı çekeceklerini vurgulayan Yavuz şunları söyledi:

  “SOCAR olarak, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 25 Ekim 2011 tarihinde temelini attıkları STAR Rafinerimiz, programlandığı gibi 2017 yılında üretime başlayacak. Bugün transfer edilen 475 milyon dolar ile birlikte rafinerimiz için harcayacağımız tutar 800 milyon doları aşacak. Diğer yandan Petkim Konteyner Limanı, TANAP, enerji ve petrokimya yatırımlarımızın tutarı, 2008 yılında Petkim’i satın almamız ile birlikte 5 milyar dolar seviyesine yaklaşmış bulunuyor. Türkiye ve Azerbaycan stratejik ortaklığı ve kardeşliğinin ekonomik ayağında gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımızı kamuoyumuz ile paylaşmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.”

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  Çeyrek 1 günde 2 lira arttı!

  Altın, Fed Başkanı Yellen`ın kısa zamanda faiz artırımı olmayacağını işaret etmesinin...

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  MB’nın faiz indirimine iş dünyasından yanıt!

  İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi. Genel görüş indirimin...

  Samsung Türkiye’ye AR-GE merkezi açtı!

  İstanbul Teknopark’ta kurulan Ar-Ge laboratuvarı ‘SLabs’in, Türkiye’deki araştırma kültürüne önemli katkı...

  Domatesin ömrünü uzatıp tüm dünyaya ihraç ettiler

  2012 yılında Manisa Akhisar'da dört genç girişimci tarafından kurulan şirketin sunduğu...