• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Turizmde hedef 48,3 milyon turist

  26 Haziran 2013 Çarşamba

  ekonomiTurizmde hedef 48,3 milyon turist

  Türkiye’nin 10. Kalkınma Planı’nda, turist sayısının 48,3 milyona ulaşması hedefleniyor

  . 2014-2018 kalkınma planıyla, Türkiye’ye gelen turist sayısının 4,6 oranında artarak 48 milyon 300 bine, yabancı turist sayısının 42 milyona çıkması öngörülürken, ziyaretçi başına ortalama harcamanın ise beş yıl içinde 2,3 artışla 932 dolara ulaşması bekleniyor. Turizm gelirinde ise hedef, 45 milyar dolar elde etmek. Planda Türkiye’yi 2013 sonuna kadar 33 milyon 500 bini yabancı, 38 milyon 500 bin turistin ziyaret ederek, Türkiye’ye 32 milyar dolar gelir bırakması öngörülüyor.

  -Hedef, uluslararası marka olmak

  Plana göre, Turizmde nitelikli işgücü, tesis ve hizmet kalitesiyle uluslararası bir marka haline gelinmesi, daha üst gelir grubuna hitap edecek ürün ve hizmetlerinin çeşitlendirilmesi ve iyileştirilmesi, kalitenin artırılması ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde bölgesel kalkınmada öncü bir sektör haline gelinmesi amaçlanıyor. Bunun yanı sıra sektörde, doğal ve kültürel değerlerin koruma-kullanma dengesinin gözetilmesi ve nitelikten ödün vermeden sürdürülebilir bir büyümenin gerçekleştirilmesi de gelecek beş yılın turizm hedefleri arasında yer alıyor.

  “Halkın kararlara katılımı artırılacak”

  Türkiye’nin 2018 yılına kadar ulaşmayı hedeflediği ziyaretçi sayısı ve geliri için alternatif turizmi geliştirmekten tanıtıma, halkın turizmle ilgili kararlara katılımını artırmaktan çevreye duyarlı turizme yönelik politikalar ortaya konulan planda, şunlara yer veriliyor:

  “Sağlık turizmi başta olmak üzere, kongre turizmi, kış turizmi, kruvaziyer turizmi, golf turizmi ve kültür turizmine ilişkin altyapı eksiklikleri tamamlanarak pazarın çeşitlendirilmesi sağlanacak ve alternatif turizm türlerinin gelişimi desteklenecek.

  -Turizm türleri bütüncül bir şekilde ele alınarak “Varış Noktası Yönetimi” kapsamında yeni projeler hayata geçirilecek

  . -Pazardaki ve müşteri profilindeki gelişmeler sürekli izlenerek dış tanıtım faaliyetleri etkinleştirilecek.

  -Turizm hareketlerinin yoğunlaştığı bölgelerde yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve halkın turizmle ilgili kararlara katılımı artırılacak.

  -Turizm sektöründe işgücü kalitesi artırılarak, nitelikli turizm personeliyle turiste daha yüksek standartlarda hizmet sunumuna önem verilecek.

  -Çevreye duyarlı ve sorumlu turizm anlayışı kapsamında sürdürülebilir turizm uygulamaları geliştirilecek, turizmin sosyo-kültürel ve çevresel olumsuzlukları azaltılacak.

  -Türkiye’nin turizm karnesi

  - Turizmiyle dünya çapında dikkatleri üzerine çeken Türkiye’nin, Haziran ayındaki gelişmeler göz ardı edildiğinde, turizmde sürekli artan bir ivme yakaladığı görülüyor.

  Türkiye’nin 2007-2012 döneminde yabancı ziyaretçi sayısı yıllık ortalama yüzde 8,2 oranında artarak 31,8 milyon kişiye, revize edilen istatistiklere göre turizm geliri yıllık ortalama yüzde 7,9 oranında artarak 29,4 milyar dolara ulaştı. Böylece, Türkiye, 2012 yılında dünyada en çok turist kabul eden ülke sıralamasında 6′ncı, gelirlerde ise 12′nci sırada yer aldı.

  Türkiye’deki turizm analizine de yer verilen planda, sektörde tanıtım ve pazarlamanın iyileştirilmesi, tanıtımın finansmanına özel sektörün daha fazla katılımının önemi vurgulanırken, turizm merkezlerinde artan yapılaşma, altyapı eksikliği ve çevre sorunlarının giderilmesi, yatırımların turizm odaklı gelişme planlarına uyumunun sağlanmasının da gerekliliği kaydediliyor.

  Dünyadaki eğilimler kapsamında bireylerin eğitim ve refah düzeyindeki yükselmeyle turizmde deneyimli gezgin grubunun büyüyeceğine işaret edilen planda, böylece turist tercihlerinin kutuplaşacağı, yenilik ve çeşitlilik talebinin artacağı, konfor ve macera motiflerinin ağırlık kazanacağına da yer veriliyor.

  Anahtar Kelimeler
  , , , ,

  İlgili Haberler:

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  Android ve iOS akıllı telefon pazarına hükmediyor

  IDC 2014 yılına ait akıllı telefon raporunu yayınladı. Google ve Apple'ın mobil...

  Yeni 20 euroluk banknot tanıtldı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bugün tanıtılan yeni 20...

  Merkez Bankası’nı soydular

  Çalışanlar bankayı soyarak kayıplara karıştı. Afganistan’ın Kandahar bölgesinde merkez bankası çalışanları kendi...

  Domatesin ömrünü uzatıp tüm dünyaya ihraç ettiler

  2012 yılında Manisa Akhisar'da dört genç girişimci tarafından kurulan şirketin sunduğu...