• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Türkiye ayakkabı’da ünlü markaların üssü oluyor

  24 Şubat 2015 Salı

  ekonomiTürkiye ayakkabıda ünlü markaların üssü oluyor

  Ayakkabı Üretiminde Türkiye Ünlü Markaların Üssü Oluyor

  Ayakkabı Üretimi,Türkiye Ünlü Markaların Üssü ,AYMOD,Hüseyin Çetin, fuar ve moda merkezi Milano
  Türkiye dünyaca ünlü ayakkabı markaların üretim üssü olmaya başladı. Ayakkabı ithalatına getirilen ek vergi ile yerli üretici kapasitesini arttırdı. Bununla birlikte Türkiye yabancı markaların üretim üssü haline geldi. Türkiye’nin 150 bin çift ithalat yaptığı firmalar, üretim merkezi olarak Türkiye’yi seçmeye başladı.

  İtalya’nın fuar ve moda merkezi Milano’da 15-18 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen dünyanın önemli ayakkabı fuarı olarak bilinen MICAM’a Türkiye ayakkabı sektörü İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) önderliğinde katılım yaptı. İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak ve Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin fuarı ve sektörü değerlendirdiler.

  FUARDA RUS KRİZİNİN ETKİSİ

  İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, Rusya’da yaşanan ekonomik krizin fuarda kendisini gösterdiğini kaydederek “Bizim açımızdan başarılı bir fuar oldu. Rusları fuarda geçtiğimiz senelere göre daha az gördük. Dünya markaları Türk imalatçılarının kalitesini ve disiplinli üretim metodlarını bu fuarda da gördüler. Bunu da bekliyorduk. MICAM, dünyada ayakkabı söz konusu olduğunda en önemli fuar olarak gösteriliyor. Ancak Avrupa Birliği’nin Rusya’ya koyduğu ambargonun ardından Rus katılımcı ve ziyaretçinin azlığı bu yıl dikkat çekici boyuta geldi. Fuara katılan Türk firmalar, Ruslar’ın eksikliğini hissetti. Aldığımız bilgiye göre fuara katılımcı sayısı bin 700′lerden, bin 500′lere indi. Türkiye’de ayakkabı sektörü de Rusya’daki krizden etkilendi. Ancak asıl etkilenen deri kürk konfeksiyon firmaları oldu” dedi.

  Mustafa Şenocak, Rusya’daki kriz sonrası yaşananları da şöyle değerlendirdi: “Tamamen Ruble ve TL üzerinden ticaret yapma riskini kimse üzerine almak istemiyor. Rubleyi sabitleyelim ama risk alalım fikri çok sahiplenilmedi. Resmi kurlardan ticaretin yapılacak olması sektörü rahatlatır”

  ÖTV AĞIR YÜK

  Mustafa Şenocak, deri imalatında KDV ve ÖTV ödemelerinin yüzde 41’leri bulduğunu hatırlatarak “Bu çok ağır bir yük. Türkiye’ye giren ÖTV’li ürünlerden ihracat yapılacaksa, bu ürünlerden ÖTV alınmamasını istiyoruz. Eğer o ürün Türkiye’de kalıyorsa o zaman ÖTV uygulansın. Böylesine ağır bir vergi yükü ihracatımıza ciddi bir darbe vuruyor. Özel tüketim vergili ürünlerde kendi ayağımıza sıkıyoruz. Onları ÖTV ile pahalılaştırıyoruz. Türkiye’de üretilmesini, satılmasını bir şekilde engelliyoruz. Bu sorunu bakanlığa ilettik, olumlu mesajlar aldık” dedi.

  ÜNLÜ MARKALAR ÜRETİME BAŞLADI

  TASD Başkanı Hüseyin Çetin, ayakkabı ithalatına getirilen ek verginin üretimi canlandırdığını söyledi. Çetin, üreticilerin ilave yeni makinalar almaya başladıklarını ve neredeyse batma noktasına gelen bazı imalatçıların ise canlanmaya başladığını ifade etti.
  Hüseyin Çetin, yabancı markaların Türkiye’de ayakkabı üretimi yaptırmaya başladıklarını şu sözlerle açıkladı: “Bazı markalar numune üretimine başladı. Bazıları ise Türkiye’de partner arayışına devam ediyor. Elliye yakın firma içinde az da olsa üretime başlayanlar var. 10′a yakın firma numune çalışmalarına başladı buunun yanında Ufak çaplı, 10 bin 15 binlik üretim yapılmaya başlandı. Türkiye’den ihracatın da böylece önü açılmış oldu. Türkiye’de önümüzdeki kısa vadede bir dünya markası çıkması çok zor. Bu yüzden Türkiye’nin, var olan dünya markalarını satın alarak dünyada mesafeyi de kısaltması gerekiyor”

  AYMOD İTALYANLAR’I KORKUTUYOR

  Hüseyin Çetin, Türkiye’de yapılan ayakkabı fuarı AYMOD ile MICAM’ı da şöyle kıyasladı: “AYMOD Fuarı bir önceki fuara göre yüzde 25 büyüme sağladı. Fuarı 24 bin 500 metrekarelerden, 30 bin metrekarelere taşıdık. İspanyol, İtalyan ve Portekiz firmaları AYMOD’un büyüdüğünü gözlemliyor. Katılımcı sayımız 380′den 450′ye çıktı. Belki bir sonraki fuara katılım 500 olacak. İtalyanlar, bizim onların yerini alacağımız hissine kapılmaya başladı”

  Anahtar Kelimeler
  , , , , , ,

  İlgili Haberler:

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  MB’nın faiz indirimine iş dünyasından yanıt!

  İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi. Genel görüş indirimin...

  Samsung Türkiye’ye AR-GE merkezi açtı!

  İstanbul Teknopark’ta kurulan Ar-Ge laboratuvarı ‘SLabs’in, Türkiye’deki araştırma kültürüne önemli katkı...

  Merkez faiz indirdi

  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentiler doğrultusunda 0.25 puan...

  Otokoç Budget markası ile Macaristan’da

  Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, Budget...