• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Türkiye’nin şimdiye kadar 144 önemli bitki alanı tespit edildi

  26 Mayıs 2009 Salı

  ekonomiTürkiyenin şimdiye kadar 144 önemli bitki alanı tespit edildiDoğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), kurulduğu 1975 yılından beri Türkiye’nin bitki ve hayvan türleri ve doğal yaşam alanlarının korunması yönünde projeler yürütüyor.

  Projelerinde araştırma ve eğitim çalışmalarına önem veren dernek, yaptığı çalışmalarla Türkiye genelinde korunması ve tanıtılması gereken 144 önemli bitki alanı tespit etti. Bunların arasında Erciyes Dağı da bulunuyor.

  DHKD tarafından yapılan yazılı açıklamada, derneğin son yıllarda yürüttüğü başarılı projelerden biri olan “Türkiye’nin Önemli Bitki Alanları (ÖBA) Projesi” ile ilgili Erciyes Dağı’nın da bu kapsama alındığı bildirildi.

  Bu proje ve devamında yürütülen çalışmalarla ülke çapında 144 Önemli Bitki Alanı (ÖBA) belirlendiği bildirilirken, bu alanların tanıtımı ve doğa koruma açısından öncelikleri hakkında bilgilendirmek ve ilgi grupları arasında iletişimi sağlamak amacıyla “Önemli Bitki Alanları’nda Gönüllü İletişim Ağı Projesi (ÖBANET )” çalışmalarına başlandığı duyuruldu.

  Hollanda Dışişleri Bakanlığı, Matra Programı tarafından desteklenen projede Hollanda’dan üç sivil toplum kuruluşu (Rubicon, Floron ve IVN) ile işbirliği yapıldığı dile getirildi.

  Proje kapsamında pilot bölge olarak seçilen 9 Önemli Bitki Alanında yaşayan yerel halk ve doğa koruma amacıyla çalışan tüm ilgi gruplarının (kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler ve gönüllüler) bir araya getirilmesi hedefleniyor.

  Dernek, bu amaçla 31 Mayıs-1 Haziran 2009 tarihinde Erciyes Dağı Mirada otelde program düzenleyecek.

  Türkiye’nin önemli bitki alanları ile ilgili yapılan çalışmaların da değerlendirileceği toplantıda, ayrıca bu projede pilot bölge seçilen Erciyes dağının bitki örtüsünü tehdit eden unsurlar ve kış turizmi amaçlı uygulanacak Erciyes Dağı Master Planı’nın bölgede doğurabileceği olumsuzluklar ve bu olumsuzlukların giderilebilmesi için çözüm yolları ele alınacağı belirtiliyor.

  Toplantı öncesinde, Erciyes Dağı’nda çalıştay yapılacak. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gönüllülerin, üniversite temsilcilerinin Avrupa Birliği ülkelerinden doğa dernekleri temsilcilerinin de katılımı ile 2 günlük program çerçevesinde hazırlanacak çalışmada şu bilgilere yer verilecek; Bünyesinde çevre koruma ile ilgili hiçbir bilimsel risk analizi ve alanın biyoçeşitliliğini koruma stratejisi barındırmayan mevcut Erciyes Dağı Master Planı’nın nasıl çevre ile dost hale getirilebileceği tartışılacak.

  Yerel karar vericiler ve halkın, Erciyes Dağındaki doğal zenginliğin farkına varması ve koruyarak kullanma prensibinin Erciyes Dağı ile ilgili tüm planlara dâhil edilmesini sağlamak için bir eylem planı oluşturulacak.

  Erciyes Dağı Master Planı’nn uygulanabilir olması için, şu anda eksik olan; bilimsel risk analizi ve doğa koruma stratejisinin eklenmesi gerektiği, Türkiye ve Avrupa Birliği çevreci sivil toplum örgütlerinin konun takipçisi olacağı, planın uygulayıcılarına anlatılacak..

  ERCİYES DAĞI ÖNEMLİ BİTKİ ALANINA SAHİP

  Erciyes, İç Anadolu’da yaklaşık 4000 metre yükselen büyük bir volkanik dağdır. Tarih öncesinde alpin çayırların yer aldığı yükseklilere kadar sık ormanlarla kaplı olduğu bilinen Erciyes Dağı’nda, yoğun kesim ve otlatma nedeniyle ormanların yerini dikenli türlerin hâkim olduğu bozkır bitki toplulukları aldı.

  İnsan müdahaleleri sonucu meydana gelen büyük değişime karşın, dağın doğal bitki örtüsünde yaklaşık bin 172 bitki saptanmıştır. Bunlardan 196′sı Türkiye’ye ve 12′si yalnız Erciyes Dağı’na özgüdür (dünyanın başka hiçbir yerinde doğal olarak bulunmaz). Bilim dünyası için yeni 46 bitkinin keşfedildiği Erciyes Dağı’nın nadir bitki örtüsü kış sporları ve rekreasyonel tesisler ve otlatma baskısı nedeniyle büyük bir tehdit altındadır. Dağda 33 bitkinin küresel, Avrupa ve ülke çapında tehlike altında bulunduğu ve gerekli koruma önlemlerinin alınmaması halinde 17 bitkinin daha yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor.

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  Samsung’un durumu kötüye mi gidiyor!

  Son zamanlara kadar telefon pazarında yeriniı güncel tutan Samsung 2014 yılının...

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  MB’nın faiz indirimine iş dünyasından yanıt!

  İş dünyası Merkez Bankası’nın faiz indirim kararını değerlendirdi. Genel görüş indirimin...

  Android ve iOS akıllı telefon pazarına hükmediyor

  IDC 2014 yılına ait akıllı telefon raporunu yayınladı. Google ve Apple'ın mobil...

  Gözler şimdi bu toplantıda

  Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'in faiz artışlarında...