• BIST 100
  % +0.11

  88.656

 • USD
  % +0.77

  2.42

 • EURO
  % +0.70

  2.75

 • ALTIN
  % +0.30

  97.97

 • geri
  ileri

  Ülker Golf’den Maraş’a dondurma fabrikası

  15 Mart 2013 Cuma

  ekonomiÜlker Golf’den Maraş’a dondurma fabrikası

  Ülker Golf’ün yeni fabrikası şirketin toplam dondurma üretiminin yüzde 25’ini karşılayacak. 2014’te faaliyete geçeçek fabrikada 250 kişi çalışacak

  Ülker Golf Genel Müdürü Ender Buruk, bu yıl ikinci üretim tesisinin 75 milyon TL yatırımla Kahramanmaraş’ta açılacağını, bu fabrikanın yıllık dondurma üretimlerinin yüzde 25’ini karşılayacağını ve 250 kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

  Buruk, Bursa’nın yanı sıra ikinci üretim tesisini bu yatırımla Kahramanmaraş’ta kuracaklarını belirterek, “Üretimimizin yüzde 25’ini, önümüzdeki yıl bu fabrikadan karşılayacağız. Burada 40 milyon litre üretim yapmayı, 250 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz. 2014 yılında hizmete açılacak bu yeni tesis ile Ülker Golf’ün toplam üretim kapasitesi 2014 yılında 160 milyon litreye çıkacak” diye konuştu.

  Her gün 2.5 milyon adet

  Dağıtım ağlarından da bahseden Buruk, “Bizim 2013 içindeki satış ve dağıtım ağımızla 800 araç, 60 distribütör aracılığıyla 100 bin noktaya ulaştırılıyor. Her gün 16 bin nokta ziyaret ediliyor. Bu yıl için hedefimiz her gün 2.5 milyon adet Golf dondurmasını tüketici ile buluşturma hedefimiz var” dedi.

  2 milyar TL’lik pazar

  Türkiye’de 2012 yılında, kişi başı dondurma tüketiminin 4 litre olduğunu pazarın yılda yüzde 15 oranında büyüdüğünü ve pazarın hızlı büyüme kaydetmesi halinde tüketimin, Avrupa ortalaması olan 8-9 litrelere çıkabileceğini belirtti. Türkiye’de kişi başı 4 litre dondurma tüketimi ile pazarın 2 milyar TL civarına geldiğini açıklayan Buruk, “Bir üç yıl sonra 2.82 milyar TL civarına geleceğini tahmin ediyoruz” dedi.

  ‘Bu yaz zam yok’

  Buruk, yaz sezonunda dondurma fiyatlarının artıp artmayacağına yönelik bir soruya, “Şu anda sezon arasında fiyat farkı olmayacak. Çünkü dondurma piyasasında fiyatların alınması yılbaşı ile oluyor. Fiyat kartları, yılbaşından itibaren satış noktalarına verilmeye başlanıyor. Yılbaşı gibi fiyatlar oluşmuş oluyor ve sene boyunca değişim olmuyor. Dolayısı ile şu an ile yaz sezonu arasında fiyat farkı olmayacak” dedi.

  Karacabey’de keçi sütü çiftliği

  Bursa Karacabey’de kurulan çiftlik ile ilgili olarak Ender Buruk şunları söyledi: “Maraş usulü dondurmada kullanılmak üzere açılan keçi çiftliğimizi, 24 bin metrekare toplam alanda faaliyete geçirdik. Şu anda çiftliğimizde 1000 tane keçimiz var. Çiftlik en son teknoloji otomatik sağım sistemi ile çalışıyor.” Buruk sözlerine, çiftlikteki otomatik sağım sisteminde el değmeden soğutma tankına giden sütün, aynı gün el değmeden 30 dakika uzaklıktaki Bursa fabrikaya ulaştırıldığını, bu sayede ürünlere taze, doğal ve güvenilir bir kaynaktan süt temin ettiklerini de ekledi.

  Ekonomi Servisi

  Anahtar Kelimeler
  , , ,

  İlgili Haberler:

  Sütaş, 5 yılda ciroyu katlayıp 10 yılda 25. dev olacak

  Süt ve süt ürünleri üreticisi Sütaş’ın Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz,...

  Kristal Su’dan 8 milyonluk yatırım

  Kristal Su, Sakarya'daki fabrikasında modernizasyon çalışmalarını tamamladı. 8 milyonluk yatırım yapılan...

  Dünya silah devi Türk oluyor!

  Amerika ve dünyanın ilk 5 büyük silah şirketi arasında yer alan...

  ‘Satın almalar bu yıl 25 milyar Dolar’ı bulur’

  EY Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler 20-25 milyar dolarlık birleşme...

  Yıldız Holding, futboldan desteğini çekiyor

  Yıldız Holding Başkanı, Ülker Grubu’nun sahibi Murat Ülker, geçtiğimiz yıl gündeme...