• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Yeni 20 euroluk banknot tanıtldı

  25 Şubat 2015 Çarşamba

  ekonomiYeni 20 euroluk banknot tanıtldı

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, bugün tanıtılan yeni 20 euroluk banknotun bu yıl 25 Kasım’da tedavüle gireceğini ve daha önce kullanılmayan bir güvenlik özelliğine sahip olacağını kaydetti.

  ECB, yeni 20 euroluk banknotu Frankfurt’ta banka genel merkezinde Başkan Draghi’nin katılımıyla düzenlenen toplantıyla kamuoyuna tanıttı. Burada konuşan Draghi, yeni 20 euroluk banknotun “portre penceresi” adı verilen yeni bir güvenlik özelliğine sahip olduğunu ifade etti.

  Draghi, “Portre penceresi banknot teknolojisinde gerçek bir yenilik. Bu Eurosistem’in avro banknotlarının sahteciliğe karşı dayanıklı olmaya devam etmesine yönelik bir çalışmasının sonucudur. Bu yenilik, Euro Bölgesi’ndeki 338 milyon vatandaşın kendi banknotuna olan güvenini güçlendirecektir” dedi.

  Euro Bölgesi’nde toplamda 17,5 milyar adet euro banknotunun dolaşımda olduğunu dile getiren Draghi, bu banknotların toplam değerinin 2014 yılının aralık ayında ilk kez 1 trilyon avroya ulaştığını belirtti.

  Euro banknotlarında Avrupa’yı temsil eden sembollerin kullanıldığını aktaran Draghi, “Her gün kullandığımız Euroların üzerinde Avrupa bütünleşmesinin en somut sembolleri vardır. Yeni banknotların tanıtımı, bu entegrasyonun devam eden bir süreç olduğunu hatırlatma görevi görüyor” dedi.

  Her Merkez Bankasının banknotlarını yenilmesi gerektiğine işaret eden Draghi, “Yeni bir banknotun dolaşıma sokulması sadece değişim için yapılmaz. Her merkez bankasının banknot teknolojisindeki gelişmelerden faydalanmak ve kendi bütünlüğünü korumak için periyodik olarak banknotlarını güncellemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  Draghi, Euro Bölgesi’nde en çok kullanılan banknotlardan olması sebebiyle 20 avroluk banknotun önemli olduğunu vurgulayarak, banknotlardaki değişimin 50, 100, 200 ve 500 avroluk banknotlarla devam edeceği bilgisini verdi.

  Yeni güvenlik

  Yeni banknot sahip olduğu yenilikçi özelliği sayesinde ışığa tutulduğunda üzerindeki pencere şeffaf hale geliyor ve mitolojik bir figür olan Europe’nin portresi her iki taraftan da görülebilecek şekilde ortaya çıkıyor. Yeni banknotları güncelleme işlemi, sahtecilikle mücadele çerçevesinde 2002 yılında gündeme geldi. Yeni 5 euroluk banknotlar 2013 yılının mayıs ayında, 10 euroluk banknotlar ise 2014 yılının eylül ayında dolaşıma girmişti.

  Anahtar Kelimeler
  , , ,

  İlgili Haberler:

  İstanbul’dan üç cadde ilk 10′a girdi

  Cushman & Wakefield 2014-2015 yılına ilişkin olarak hazırladığı uluslararası kira araştırmasının...

  Sony’nin 2K ekranlı tableti: Xperia Z4 Tablet

  Xperia Z4 Tablet'te 2K ekran kullanılacağı onaylandı Sony'nin Dünya Mobil Kongresi'nde üst...

  Otokoç Budget markası ile Macaristan’da

  Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, Budget...

  IMF’den kadın istihdamı uyarısı

  Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, dünyada ülkelerin yüzde 90’ında kadınları...

  Türkçeye uygun E klavye geliştirildi

  'Q mu F mi' tartışmasına yeni bir klavye dahil oldu. Boğaziçi Üniversitesi...