• BIST 100
  % +1.07

  87.621

 • USD
  % -0.22

  2.47

 • EURO
  % -0.14

  2.80

 • ALTIN
  % +0.32

  95.62

 • geri
  ileri

  Yerli oto, elektrik motorlu olmalı

  23 Şubat 2015 Pazartesi

  ekonomiYerli oto, elektrik motorlu olmalı

  Türkiye, yerli oto üretimi için babayiğit arayışında. Daha önceki bakanlar ülkenin önde gelen üreticileri ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamamıştı.

  Projenin fosil yakıtlı araçlarda başarılı olacağına inanç yok. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yerli otonun elektrik motorlu araç olması gerektiğini savunuyor. Aybar, yaklaşık 90 milyonluk yıllık pazarın olduğu dünyada fosil yakıtlı araçlardan alternatif yakıtlı araçlara doğru eğilim başladığını belirtiyor. Burada elektrikli modellere doğru dönüşümün başladığına dikkat çeken üst yönetici, Türkiye’nin de yerli oto markası oluşturması için bu alanda pozisyon alması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada da müteşebbislerin yeterince cesaretli olmadığını ifade eden Aybar, devlet desteği ile üreticilerin cesaretlendirilmesi gerektiğini vurguluyor.

  Fransız marka Renault, elektrikli modellerde gelecek görüyor. Bu kapsamda Fluence ile başarısız bir girişimde bulanan marka, Zoe ile tamamen elektrikli modelini piyasaya sürmüştü. Bataryasının yüzde 80’i yarım saatte şarj olabilen model, 66 bin liradan piyasaya çıktı. Renault-Nissan ortaklığı elektrikli pazara en fazla yatırım yapan gruplardan. Diğer taraftan Toyota gibi Uzakdoğulu üreticiler elektrikli motor teknolojisini verimsiz pil kullanımı sebebiyle geçici olarak görüyor. Bunun yerine yakıt hücreli teknolojinin yaygınlaşacağını öngören şirket, 10-15 yıllık geçiş sürecinde hibrit motor teknolojisinin çözüm üreteceğini öngörüyor.

  Anahtar Kelimeler
  , ,

  İlgili Haberler:

  Türkiye ayakkabı’da ünlü markaların üssü oluyor

  Ayakkabı Üretiminde Türkiye Ünlü Markaların Üssü Oluyor Ayakkabı Üretimi,Türkiye Ünlü Markaların Üssü...

  Teknopark’a yeni üs…

  Başta finans olmak üzere pek çok sektör için teknoloji alanında çağdaş...

  Trafik sigortasında devrim…

  Yakında Türkiye'ye gelecek 'telematik'le kurallara uyan sürücüler yüzde 30'a kadar daha...

  Apple’dan Avrupa’ya büyük yatırım

  Apple İrlanda ve Danimarka'da iki yeni veri merkezi inşaa ediyor Apple, Avrupa’da...

  Türk mühendislerden müthiş proje

  Türk mühendisler bu elektrikli taksiyi geliştirdi ve yakın zamanda İstanbul yollarında...